• Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
Ce ar face elevii de la ”Miron Costin” dacă ar ajunge în fruntea municipalității?
Noutăți - Școala Gimnazială ”Miron Costin” Bacău
Elevii de Școala Gimnazială ”Miron Costin” Bacău s-au pus în pielea primarului urbei, Cosmin Necula. Printr-un exercițiu de imaginație, copiii și-au închipuit că sunt edili, iar în această calitate au emis diferite planuri de dezvoltare a municipiului Bacăui. Școlarii au venit cu tot felul de idei care să schimbe aspectul orașului și să aducă bunăstarea și liniștea băcăuanilor, de la colectarea selectivă a gunoiului, la proiecte sociale pentru vârstnici și chiar realizarea unui parc de distracții pe Insula de Agrement. Ce-ar mai face copiii, dacă ar ajunge în fruntea municipalității? Ideile nu lipsesc, demonstrând că, deși elevi de gimnaziu, sunt foarte ancorați în realitate. ”Aș reabilita unele blocuri, care arată ca niște dinozauri din Preistorie. Aș duce toți câinii vagabonzi la un adăpost, aș construi o cantină pentru oamenii străzii, aș dota spitalele cu aparatură de specialitate. Să fii primar nu este ușor, însă odată ce ai intrat în joc, ”, concluzionează două fete din clasa a VII-a B, care au realizat unul din cele mai interesante proiecte, sub coordonarea profesorului Costela Bejan. Toate planurile potențialilor primari de Bacău au fost reunite într-o expoziție, iar visul copiilor este ca edilul Necula să vină personal și să discute împreună ideile găsite pentru dezvoltarea și prosperitatea municipiului, pentru că niciodată nu se știe cine de la cine învață!

(Roxana Neagu, Ziarul Deșteptarea, ediția din 30.03.2017)