Picături de Primăvară– târg cu mărțișoare și felicitări confecționate manual PDF Imprimare Email
Ataşamente:
Download-ează acest fișier (20170410_083226.jpg)20170410_083226.jpg[ ]32 Kb
Download-ează acest fișier (20170410_112025.jpg)20170410_112025.jpg[ ]35 Kb
Download-ează acest fișier (20170410_112317.jpg)20170410_112317.jpg[ ]29 Kb
Download-ează acest fișier (20170410_124014.jpg)20170410_124014.jpg[ ]27 Kb
Picături de Primăvară– târg cu mărțișoare și felicitări confecționate manual 16 februarie – 28 februarie 2017 Primăvara, anotimpul care ne retrezește spre frumusețile naturii. Anotimpul în care iubire, simplitatea, sinceritatea și creativitatea, dăruirea iau forma unui simbol: MĂRȚIȘORUL. Mărțișorul, simbolul care marchează începutul Primăverii și momentul renașterii naturii; simbolul care realizează în fiecare dintre noi o schimbare; simbolul care ne învață dăruirea. Ce poate fi mai frumos decât momentul în care un copil uimit de minunățiile naturii, creează un mărțișor în care își pune nu doar creativitate sa, dar o parte din inimioara sa și emoțiile sale și apoi îl dăruiește mai departe? Mărțișorul simbolul care ne învață despre frumos, despre bucuriile și veselia Primăverii, simbolul care ne ajută să retrăim copilăria. Activitățile din cadrul proiectului „Picături de Primăvară– târg cu mărțișoare și felicitări confecționate manual” au avut ca scop dezvoltarea spiritului estetic și creativ al elevilor, precum și cel de dăruire și de întreprinzător prin vânzarea în cadrul târgului de mărțișoare. Astfel în prima etapă copiii claselor I-IV au realizat mărțișoare și felicitări pe care urmau să le vândă celorlalți copii din școală. A doua etapă a constat în târgul propriu-zis unde au fost expuse și vândute produsele realizate. Tot în cadrul acestei etape a avut loc și „Dăruiește o carte și primești un mărțișor”, activitate promovată de biblioteca școlii, în care bibliotecarul școlii, după ce a confecționat mărțișoare sub formă de cărticele cu ghicitori, în cadrul târgului, le-a oferit copiilor care donau o carte bibliotecii. Primăvara, anotimpul care ne retrezește spre frumusețile naturii. Anotimpul în care iubire, simplitatea, sinceritatea și creativitatea, dăruirea iau forma unui simbol: MĂRȚIȘORUL. Mărțișorul, simbolul care marchează începutul Primăverii și momentul renașterii naturii; simbolul care realizează în fiecare dintre noi o schimbare; simbolul care ne învață dăruirea. Ce poate fi mai frumos decât momentul în care un copil uimit de minunățiile naturii, creează un mărțișor în care își pune nu doar creativitate sa, dar o parte din inimioara sa și emoțiile sale și apoi îl dăruiește mai departe? Mărțișorul simbolul care ne învață despre frumos, despre bucuriile și veselia Primăverii, simbolul care ne ajută să retrăim copilăria. Activitățile din cadrul proiectului „Picături de Primăvară– târg cu mărțișoare și felicitări confecționate manual” au avut ca scop dezvoltarea spiritului estetic și creativ al elevilor, precum și cel de dăruire și de întreprinzător prin vânzarea în cadrul târgului de mărțișoare. Astfel în prima etapă copiii claselor I-IV au realizat mărțișoare și felicitări pe care urmau să le vândă celorlalți copii din școală. A doua etapă a constat în târgul propriu-zis unde au fost expuse și vândute produsele realizate. Tot în cadrul acestei etape a avut loc și „Dăruiește o carte și primești un mărțișor”, activitate promovată de biblioteca școlii, în care bibliotecarul școlii, după ce a confecționat mărțișoare sub formă de cărticele cu ghicitori, în cadrul târgului, le-a oferit copiilor care donau o carte bibliotecii.