• Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
Siguranța pe Internet și cyberbullying-ul
Noutăți - Școala Gimnazială ”Miron Costin” Bacău
Ataşamente:
Download-ează acest fișier (Ce este cyberbullyingul.pdf)Ce este cyberbullyingul.pdf[ ]709 Kb

Cyberbullyingul înseamnă bullying prin folosirea tehnologiilor digitale. Se poate întâmpla pe rețelele de socializare, pe platformele de schimb de mesaje, platformele de jocuri și pe telefoanele mobile. Este vorba despre un comportament repetat cu scopul de a-i speria, înfuria sau umili pe cei vizați. Printre exemple se numără: • răspândirea minciunilor sau postarea de fotografii jenante ale cuiva pe rețelele de socializare; • transmiterea de mesaje supărătoare sau de amenințări prin platformele de schimb de mesaje; • copierea identității unei persoane și transmiterea în numele acesteia de mesaje răuvoitoare cuiva.