• Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
Ce riscuri îți asumi când folosești petarde?
Noutăți - Școala Gimnazială ”Miron Costin” Bacău

Ce riscuri îți asumi când folosești petarde?

  • Rănirile sunt principalele riscuri asociate folosirii produselor pirotehnice. Îi poți răni pe alții sau te poți răni pe tine, mai ales atunci când nu respecți regulile de utilizare sau te afli în apropierea locurilor unde sunt lansate intenționat astfel de produse. În fiecare an în perioada sărbătorilor de iarnă spitalele sunt asaltate de adulți și copii răniți de petarde, unele răniri soldându-se cu pierderea vederii.
  • Atenție la copii! Părinții ar trebui să își supravegheze cu și mai mare atenție copiii afară, pentru a nu fi răniți accidental de astfel de ,,distracții” periculoase.
  • Incendiile sunt, de asemenea, riscuri majore, mai ales atunci când nu este respectată distanța minimă prevăzută de lege, față de care se pot aprinde petardele.
  • Articolele pirotehnice de divertisment din categoria F1 (articole pirotehnice de divertisment care prezintă un risc foarte scăzut şi un nivel de zgomot neglijabil, destinate utilizării în spaţii restrânse, inclusiv articolele pirotehnice de divertisment destinate utilizării în interiorul clădirilor) pot fi puse la dispoziţie pe piaţă numai persoanelor care au împlinit vârsta de 16 ani.
  • Comercializarea articolelor pirotehnice din categoria P1 (altele decât cele de divertisment şi articolele pirotehnice de scenă, care prezintă un risc scăzut) către persoane cu vârsta sub limita prevăzută de lege, respectiv 18 ani, precum şi comercializarea către publicul larg a articolelor pirotehnice destinate a fi utilizate de către pirotehnicieni, constituie infracţiuni şi se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă.
Va recomandam sa vizualizati si un material pentru siguranta online..click aici
Va multumim!
insp. sc. prof. POPA CAMELIA-ELENA,
ISJ BACAU